czwartek, 15 grudnia 2011

Drzeworyt japoński - Moku Hanga.

Wernisaż wystawy grafiki w Galerii Rynek.
W piątek 16.XII.2011
godz. 18

Zaproszenie na wernisaż międzynarodowej wystawy grafiki prezentującej prace współczesnych artystów grafików wykonujących drzeworyt za pośrednictwem tradycyjnych japońskich technik graficznych. Ponad 40 artystów z całego świata. Będzie można obejrzeć odbitki graficzne prezentujące zróżnicowane podejście do drzeworytu i postawy artystyczne.Słowo wstępne na temat japońskich technik drzeworytniczych wygłosi kierownik pracowni grafiki warsztatowej i opiekun koła Aleksander Woźniak.

Na zaproszeniu praca Caroline Dwinell pt Mushrooms, drzeworyt barwny.

poniedziałek, 24 października 2011

Grafika Polska-Szkocja

W środę w galerii Zamku w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy grafiki pt "Polska Szkocja"









Na wystawie zaprezentowane zostaną prace polskich i szkockich artystów tworzących różne formy graficzne. Ze strony polskiej będą to: Beata Kołakowska, Wiesław Bieńkuński, Aleksander Woźniak. Gościnnie zobaczymy prace: Josephine Ganter, June Carey, Adrian Wiszniewski z Glasgow Print Studio.

Olsztyn - zamek, środa, 26 października 2011 r., godz. 18.00

poniedziałek, 3 października 2011

A tymczasem we Włoszech...

W Bibliotece Convento San Francesco del Monte w Monteripido odbywa się wystawa książek naszych studentów, oraz studentów ASP w Perugii. Fotki poniżej.


Książka artystyczna z Pracowni Grafiki Warsztatowej ISP UWM Olsztyn

23 września odbyło się otwarcie pierwszej z cyklu wystaw wieńczących II semestr 2010/11. Studenci zaprezentowali książki artystyczne wykonane na zajęciach oraz w ramach koła naukowego. Wystawa czynna do 24 października. Zapraszamy.
















do prezentacji zaprosiliśmy również prof. Elisabettę Diamanti z Rzymu, która zaprezentowała wykonaną przez siebie książkę.

wtorek, 21 czerwca 2011

Drzeworyt ludowy - zatopiony świat.

Dnia 14 czerwca 2011 roku odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Warszawie w celu obejrzenia oryginalnych odbitek drzeworytniczych. Polski drzeworyt ludowy jest zapomnianą sztuką, a przecież jest tak piękny. Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum, a także Pani Alicji Mironiuk Nikolskiej oraz Pani Amudeny Rutkowskiej mogliśmy zapoznać się z tym unikalnym rzemiosłem. Po wysłuchaniu bardzo ciekawego wykładu na temat, obejrzeliśmy oryginalną matrycę drzeworytniczą i udaliśmy się do archiwów muzeum, gdzie mogliśmy z bliska obejrzeć grafiki min ze słynnej teki Łazarskiego. Niespodziewana i uderzająca była jakość odbitek, wyglądały jak świeżo odbite. Myślę że była to zasługa doskonałego papieru, a także farb wodnych. Podczas odwiedzin w muzeum wywiązały się ciekawe dyskusje oraz nowe pytania, które mogą być zapowiedzią inspiracji.



Drzeworyt ludowy jest sztuką unikalną nie tylko ze względu na olśniewającą technikę, ale także sakrum, niespotykane już dziś w sztuce współczesnej i popularnej. Grafikę warsztatową należy oglądać w oryginale, dlatego cieszę się że mieliśmy możliwość obejrzeć eksponaty na żywo.

W drodze powrotnej obejrzeliśmy wystawę końcoworoczną na warszawskiej ASP.

Uczestnicy wycieczki:

Agnieszka Demidiuk
Sylwia Hliwiadczyn
Iza Koszewska
Karolina Piaścik
Piotr Kobrzyński
dr Aleksander Woźniak - opiekun Koła