wtorek, 22 listopada 2022

DRZEWORYT NA SZLAKU. Wystawa w Starej Kotłowni. 23.XI.2022. Godz 18.00

Serdecznie zapraszamy na wystawę: 

DRZEWORYT NA SZLAKU, grafiki studentów Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie oraz studentów pracowni Drzeworytu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

Grafika na plakacie: Alicja Marzejon

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/1485755901936703


DRZEWORYT NA SZLAKU to projekt Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki UWM zrealizowany podczas kilkudniowego pobytu artystycznego i wędrówek po górskich szlakach pasma Gorców. Istotnym aspektem projektu było podjęcie problemu funkcjonowania grafiki poza pracownią graficzną – na symbolicznym szlaku. Ta nietypowa dla grafiki, uciążliwa i nomadyczna w swojej istocie formuła twórcza zrodziła prezentowane na wystawie czarno białe prace graficzne.

Drzeworyt na Szlaku to także projekt edukacyjny. Jednym z jego założeń była wymiana doświadczeń i postaw twórczych między studentami wielu wydziałów artystycznych. Podczas zorganizowanego na Harendzie w Zakopanem meetingu artystycznego młodzi twórcy mieli okazję poznać tajniki drzeworytu japońskiego – mokuhanga na warsztatach przeprowadzonych przez dr Martę Bożyk (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), poznać metody zastosowania barwników naturalnych jako medium malarskiego na warsztatach przeprowadzonych przez dr Katarzynę Hilszczańską (Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie), a także wysłuchać wykładu o drzeworycie dr hab. Aleksandra Woźniaka (Wydział Sztuki UWM w Olsztynie). Studenci Koła odbyli również wizyty studyjne w wybranych muzeach i ośrodkach kultury podhalańskiej. Prezentowane na wystawie drzeworyty barwne to prace, które powstały właśnie podczas wspólnych warsztatów na Harendzie.

Wystawa w Starej Kotłowni wystawa jest kolejną prezentacja materiału zrealizowanego podczas projektu. Wcześniej odbyły się prezentacje „Drzeworyt na Szlaku” w Krościenku nad Dunajcem oraz „Mokuhanga na Harendzie” w Galerii Domu Plenerowego Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Zakopanem.


uczestnicy wystawy:

Marta Bożyk / Zuzanna Bujarowicz / Amon Cyn / Daria Jaroshenko / Klaudia Kalcowska / Małgorzata Kapinos / Angelika Kwiatkowska / Alicja Marzejon / Natalia Popko / Maja Triebling / Natalia Vernuhova / Oskar Wasiluk / Aleksander Woźniak / Edyta Żelazko

kierownik projektu:

Natalia Popko (Koło Naukowe Grafiki Warsztatowej UWM)

Opieka i współpraca:

dr Marta Bożyk, Pracownia drzeworytu ASP w Krakowie

dr Katarzyna Hilszczańska, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, Uniwersytet Sląski, Cieszyn

dr hab. Aleksander Woźniak, ISP, Wydział Szuki UWM w Olsztynie

Projekt był finansowany ze środków Rektora UWM w Konkursie Studencki Grant Rektora UWM roku 2022

Informujemy o możliwości zakupu prac studenckich prezentowanych na wystawie. Zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z autorami, bądź za pośrednictwem koordynatorki projektu: Natalii Popko. Wspierajmy twórczość studencką! Całość dochodu na rzecz autora.

Fotorelacja z wernisażu na naszym Flickr:  
https://www.flickr.com/photos/98530424@N08/albums/72177720304013613


sobota, 28 maja 2022

Drzeworyt na Szlaku - plakat wystawy

 To już!

W poniedziałek Koło Naukowe Grafiki Warsztatowej rozpoczyna projekt: #DrzeworytNaSzlaku 🌫Tymczasem zapraszamy do Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem na jedną z wystaw towarzyszących:
grafika: AmonCyn



wtorek, 10 maja 2022

Drzeworyt na szlaku - harmonogram projektu.

!!!!!!!!!! 

   Dzięki finansowaniu rektora z grantu Studencki Grant Rektora - Edycja IV będziemy mieli szansę zrealizować projekt pt. Drzeworyt na Szlaku. Będzie to projekt artystyczny którego zamysł jest prosty: Chcemy jechać w góry - tworzyć grafikę - drzeworyt z nadzieją na inspirację jakiej dostarczy nam piękny kontekst kulturowy i przyrodniczy. Ważnym aspektem projektu jest podjęcie problemu funkcjonowania grafiki poza pracownią graficzną - na symbolicznym szlaku. Projekt wykorzystuje potencjał techniki drzeworytu jako techniki lekkiej – nie wymagającej ciężkiego sprzętu - bliskiej natury. Wierzymy w to że otaczająca przyroda, piękno kultury podhalańskiej a także samo wędrowanie stworzą unikalne warunki otwierające uczestników projektu na proces twórczy i pomogą im we własnym rozwoju artystycznym.

    Efektem naszej pracy będą zrealizowane dzieła plastyczne, wystawy oraz wspólna praca twórcza i wymiana doświadczeń ze studentami z innych wydziałów artystycznych. Wykłady wygłosi: dr Marta Bożyk z ASP Kraków oraz dr. Katarzyna Hilszczańska z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Katowicach oraz dr hab. Aleksander Woźniak (UWM w Olsztynie)

W trakcie projektu zrealizujemy wystawę i prezentację drzeworytniczą Galerii Stara Plebania, dzięki gościnności Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Po zakończeniu projektu odbędą się wystawy prezentujących nasze dokonania artystyczne.

Poniżej harmonogram. (link do pliku pdf)











Uczestnicy projektu (kngw)

1. Natalia Popko (koordynator projektu)
2. Alicja Marzejon
3. Zuzanna Bujarowicz
4. Maja Triebling
5. Małgorzata Kapinos
6. Angelika Kwiatkowska
7. Michał Kurczewski
8. dr hab. Aleksander Woźniak, prof. UWM (opiekun Koła Naukowego)

Oficjalny hashtag projektu: #DrzeworytNaSzlaku