wtorek, 22 listopada 2022

DRZEWORYT NA SZLAKU. Wystawa w Starej Kotłowni. 23.XI.2022. Godz 18.00

Serdecznie zapraszamy na wystawę: 

DRZEWORYT NA SZLAKU, grafiki studentów Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie oraz studentów pracowni Drzeworytu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

Grafika na plakacie: Alicja Marzejon

Link do wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/1485755901936703


DRZEWORYT NA SZLAKU to projekt Koła Naukowego Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki UWM zrealizowany podczas kilkudniowego pobytu artystycznego i wędrówek po górskich szlakach pasma Gorców. Istotnym aspektem projektu było podjęcie problemu funkcjonowania grafiki poza pracownią graficzną – na symbolicznym szlaku. Ta nietypowa dla grafiki, uciążliwa i nomadyczna w swojej istocie formuła twórcza zrodziła prezentowane na wystawie czarno białe prace graficzne.

Drzeworyt na Szlaku to także projekt edukacyjny. Jednym z jego założeń była wymiana doświadczeń i postaw twórczych między studentami wielu wydziałów artystycznych. Podczas zorganizowanego na Harendzie w Zakopanem meetingu artystycznego młodzi twórcy mieli okazję poznać tajniki drzeworytu japońskiego – mokuhanga na warsztatach przeprowadzonych przez dr Martę Bożyk (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), poznać metody zastosowania barwników naturalnych jako medium malarskiego na warsztatach przeprowadzonych przez dr Katarzynę Hilszczańską (Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie), a także wysłuchać wykładu o drzeworycie dr hab. Aleksandra Woźniaka (Wydział Sztuki UWM w Olsztynie). Studenci Koła odbyli również wizyty studyjne w wybranych muzeach i ośrodkach kultury podhalańskiej. Prezentowane na wystawie drzeworyty barwne to prace, które powstały właśnie podczas wspólnych warsztatów na Harendzie.

Wystawa w Starej Kotłowni wystawa jest kolejną prezentacja materiału zrealizowanego podczas projektu. Wcześniej odbyły się prezentacje „Drzeworyt na Szlaku” w Krościenku nad Dunajcem oraz „Mokuhanga na Harendzie” w Galerii Domu Plenerowego Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Zakopanem.


uczestnicy wystawy:

Marta Bożyk / Zuzanna Bujarowicz / Amon Cyn / Daria Jaroshenko / Klaudia Kalcowska / Małgorzata Kapinos / Angelika Kwiatkowska / Alicja Marzejon / Natalia Popko / Maja Triebling / Natalia Vernuhova / Oskar Wasiluk / Aleksander Woźniak / Edyta Żelazko

kierownik projektu:

Natalia Popko (Koło Naukowe Grafiki Warsztatowej UWM)

Opieka i współpraca:

dr Marta Bożyk, Pracownia drzeworytu ASP w Krakowie

dr Katarzyna Hilszczańska, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, Uniwersytet Sląski, Cieszyn

dr hab. Aleksander Woźniak, ISP, Wydział Szuki UWM w Olsztynie

Projekt był finansowany ze środków Rektora UWM w Konkursie Studencki Grant Rektora UWM roku 2022

Informujemy o możliwości zakupu prac studenckich prezentowanych na wystawie. Zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z autorami, bądź za pośrednictwem koordynatorki projektu: Natalii Popko. Wspierajmy twórczość studencką! Całość dochodu na rzecz autora.

Fotorelacja z wernisażu na naszym Flickr:  
https://www.flickr.com/photos/98530424@N08/albums/72177720304013613